Výstavu Náš chov obsadili chovatelé ovcí plemene clun forest

V České republice ještě před několika málo lety neznámé plemeno, které je nyní v obrovském zájmu popularity – původní anglické plemeno clun forest.

Plemeno, které na první pohled snadno rozeznáte od ostatních, neboť již zdálky vidíte krátké vzpřímené uši a ostražitý pohled zvířat.

Plemeno, od kterého bylo v roce 2006 v České republice pouze prvních 10 kusů zvířat. Je obdivuhodné, co členové Klubu chovatelů ovcí clun forest za 9 let dokázali. V současné době je v ČR registrováno v plemenné knize více než 350 čistokrevných zvířat s průkazem původu a jejich počty se rok od roku zvyšují.
Ale i tak nejsou chovatelé stále schopni naplnit poptávku po plemenných jehničkách a beráncích.

Svůj díl na obrovské popularitě clun foresta má nejen jeho líbivý vzhled a vynikající užitkové vlastnosti, ale i výborná propagace plemene ze strany klubu chovatelů ovcí clun forest.

V letošním roce se konala již 5. klubová výstava ovcí plemene clun forest v ČR, tentokrát spojená již i s elitním nákupním trhem beránků a vyhlašováním klubových vítězů. To vše na výstavišti v Lysé nad Labem v rámci výstavy Náš chov.

Nejlépe hodnoceným beranem ENT se stal plemenný beránek linie Hazman, z chovu paní Horáčkové z Chrudimska.

Titul šampiona a vícešampiona kategorie mladých beranů od 6-12 měsíců věku si odnesli dva berani, polobratři linie Errol, z chovu paní Kvisové z Ranče beraní ráj, taktéž na Chrudimsku.

Šampionkou mladých jehnic (6-12 měsíců věku) a šampionkou bahnic se stala zvířata z chovu pana Martina Neuwirtha.

V Lysé se ve dnech 9. a 10. října sešlo více než 50 zvířat tohoto plemene a byla to opravdu úchvatná podívaná, vidět tolik clun forestů pohromadě.

Zájemci o toto plemeno, které je vhodné nejen do velkých chovů, ale i do malochovů a pro začátečníky, najdou bližší informace na webových stránkách klubu www.clun-forest.eu

Michaela Kvisová

předsedkyně klubu CF


                 

English version            Русский