Proč chovat clun foresta? 

  • - Bahnice se vyznačují dobrou mléčností a silným mateřským instinktem. Bahnice neodmítají jehňata, naopak se o všechna skvěle starají.
  • - Porody jsou velmi snadné z důvodu malé hlavy rodících se jehňat. Než stihnete doběhnout do stáje, tak tam již skotačí zdravá novorozená jehňata.
  • - Tělo je zavalitého válcovitého tvaru, rovného hřbetu s mírně sraženou zádí, paznehty odolné proti nakažlivému kulhání. Cluna lze chovat od nížin až k horám. Celoroční pobyt venku není problémem.
  • - Clun Foresti jsou dlouhověcí s výbornou konverzí živin. Bahnice rodí zdravá a pěkná jehňata do cca 12 let věku. I berani ve Vašem stádě budou sloužit dlouho.

Díky výše jmenovaným vlastnostem může toto plemeno chovat i začátečník. Bahnice většinou rodí dvojčata, nicméně ani trojčata nebývají vyjímkou.

Vyhovuje mu spíše oplůtkový systém pastvy.

Plemeno je vhodné jak do mateřské pozice, tak otcovské pro užitkové křížení s jinými plemeny s cílem zlepšení výkrmových a jatečných vlastností jehňat.

V České republice zažívá clun forest v posledních letech obrovský rozvoj.  V čistokrevné formě bylo před deseti lety v ČR pouze 6 bahnic a dva berani a v roce 2013 to je již 165 bahnic a asi 30 plemenných beranů. Clun forest se rychle rozšiřuje mezi chovatele, zájem o toto, jak po exteriérové tak i užitkové stránce, velmi přitažlivé plemeno je velký a nabídka nestíhá stále pokrýt poptávku.

 


                 

English version            Русский